/Files/images/mishastii.jpg

М. А. Мишастий – краєзнавець, фольклорист, самодіяльний композитор.

(Із спогадів В. Ф. Покотила про М. А. Мишастого).

Михайло Андрійович Мишастий працював учителем хімії Блистівської середньої школи Менського району. Багато уваги Михайло Андрійович приділяв не тільки розвиткові шкільної художньої самодіяльності, а й керував художньою самодіяльністю села. З великим успіхом виступав самодіяльний хор с. Блистови під час святкування 300-річчя воз’єднання України з Росією, а потім дедалі завойовував все більший і більший авторитет в районі, став відомий по всій Чернігівщині.

Особливою популярністю М. А. Мишастий став користуватися після того, як він зміг створити «весільну оперету» - записати весь весільний обряд, покласти на ноти всі весільні пісні і потім відтворити повністю хід весілля силами членів свого хорового колективу – своїх односельчан.

Незабаром запис на плівку весільного обряду став надбанням Інституту мистецтвознавства, фольклору, етнографії А.Н. України.

Широко відгукнулась на творчу працю М. А. Мишастого преса, побачили його і телеглядачі – простого скромного вчителя, невтомного збирача скарбів народнопісенної творчості, автора текстів популярних в районі і за його межами пісень, а також музики до творів різних авторів, переважно – місцевих поетів.

26 грудня 1963 року наша районна газета «Колгоспна правда» в статті «Тобі, Тарасе, наші пісні», присвячений виступові художніх колективів району на честь 150-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка повідомляла:

«Ось і цього разу майже вся програма була з місцевих пісень, музику до яких написав Михайло Андрійович. Хор виконав «Твій заповіт» на слова будівельника менського колгоспу «Червоний ударник» Володимира Лемеша, «Рідне село Блистова» (слова директора Волосківської восьмирічної школи

М. Т. Велігодського), «Милий мій краю поліський» (слова інспектора райвно Д. П. Калібаби) та інші.

У першому номері журналу «Народна творчість та етнографія» за 1964 рік у статті Ю. С. Виноградського «Спогади про кобзарів та лірників Менського району Чернігівщини», віддається належне М. А. Мишастому як знавцеві творчості народних музик. В цьому ж журналі (ст. 76) надруковані ноти до записаної ним у с. Блистові від С. Коваленко та Г. Лисиці пісні на слова Шевченка «Тяжко-важко в світі жити».

Творчість М. А. Мишастого займає місце в різних пісенних та взагалі репертуарних збірниках: «Фестиваль молоді Чернігівщини», «Хвилі співочого моря» (збірн. пісень), «Українські народні пісні» тощо.

М. А. Мишастий – автор кількох статей про відомого бандуриста Т. Пархоменка та Т. С. Кореня - наших земляків.

Написав історію с. Блистови та історію Блистівської школи, охопивши історію її розвитку майже на протязі 100 років. А скільки ним записано народних пісень? За скромними підрахунками самого Михайла Андрійовича – їх біля 800. Багато текстів пісень написав він сам, створив і музику до них.

35 років сумлінної праці віддав Михайло Андрійович школі. Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора та медаллю «За доблестный труд в Великой Отечественной войне». В 1954 році йому було присвоєно звання Заслуженого вчителя Української РСР.

В нашому музеї зберігаються деякі матеріали передані ним.


Фото з сайту http://myshasta2011.narod.ru/index/0-10

Кiлькiсть переглядiв: 833