Менський край – це козацький край

Українське козацтво і передусім Запорізька Січ, брали на себе завдання захисту народу від від руйнівних татарсько-турецьких народів, які загрожували йому фізичним винищенням.

Козацтво стало основною опорою і військовою силою з експансією шляхетсько-католицької Польщі на Україні та згуртовує навколо себе інші національні сили. В процесі цієї боротьби воно витворює нову національну державність, яка реалізувалась в козацькій державі Б. Хмельницького і потім протягом більше ніж століття наполегливо її відстоює в боротьбі з російським царизмом.

Менський край – це козацький край.

Мена була сотенним містечком. Менська сотня спочатку входила до Ніжинського полку, а з 1663 р. – до Чернігівського. Мена з околицями у 1655 була дана царем у володіння Василя Золотаренка – брата дружини Б. Хмельницького Ганни, наказного гетьмана під час бойових дій у Білорусі. У цих походах хоробро билася і Менська сотня з польськими військами.

До Менської сотні належали Мена, Величківка, Домашлин, Баба, Макошине, Куковичі, Ушня, Осьмаки, Дягова, Феськівка і Данилівка.

Наші земляки вели боротьбу під час Північної війни з шведськими військами. Документально підтверджено у вересні 1708 року козаки Менської сотні під керівництвом сотника Гната Сахновського розгромили авангардний загін шведів, що йшов на з’єднання з загоном Мазепи, що стояв біля Макошиного. Позбавлений допомоги, Мазепа вимушений був переправитися через Десну. Сотнику Сахновському у цьому році була виявлена грамота за виявлену вірність, яка стверджувала даровані йому володіння в межах Мени і Феськівки.

В музеї знаходяться речі цього періоду – козацькі порохівниці, колекції глиняних люльок.

Росія захопивши Крим в результаті Російсько-Кримської війни унеможливила напади з півдня кримсько-татарських військ. Козацька держава їй була непотрібна. Тому за часів царювання цариці Катерини Другої Запорізька Січ була ліквідована, а козаки переселені на вільні необжиті землі.

Козаків Менської сотні було переселено на Кубань, де вони у 1794 році разом із Чорноморськими козаками заснували станицю Старомінська.


Молодший науковий працівник

Андрієнко Ігор Леонідович

Кiлькiсть переглядiв: 801