Миколаївська церква у Городищі просить допомоги.

Городище. Куполи Миколаївської церкви.Городище. Куполи Миколаївської церкви.

Село Городище відоме своєю давньою історією. Засноване у II пол. XVII ст.. Існує дві версії походження назви населеного пункту. Перша: Городище – пам’ятник «города» що зник у полум’ї монголо-татарської навали. Друга: село мало церкву Архистратига Михайла від якого пішла назва населеного пункту – Городище Михайлово («Древній город» належав князю Михайлу).

У південно-західній частині села знаходиться найстаріший пам’тник народної архітектури Чернігівської області – Миколаївська церква. Церква збудована у 1763 році, спочатку була тридольна і без прибудов. Будівля складалася з восьмигранної центральної ділянки, прямокутного в плані бабинця (бабинець – частина церковного приміщення де під час відправи стояли жінки), і гранованого вівтаря. Кожен зруб завершується двозаломним верхом на восьмерику. Стіни зрубів нахилені до середини, завдяки чому створюється так звана телескопічна перспектива, що ілюзорно збільшує висоту кожної дільниці. Внутрішній простір в середині розкрито вгору до зеніту бань, які з’єднуються між собою за допомогою фігурних арок – вирізів. У Миколаївській церкві застосовано рідкісний конструктивний засіб зв’язку трьох зрубів, що перешкоджав осіданню масивного середнього зрубу.

У 1888 році церква була капітально відреставрована із значними змінами в архітектурі. До споруди добудовано північний і південний рукави, до бобин ця – притвор із дзвіницею, змінено форму верхів. Такі зміни були продиктовані збільшенням чисельності населення (близько 2 тис. населення). На початку XX століття вертикальну шалівку замінену горизонтальною.

На початку 30-х років XX століття в епоху релігійного гоніння церкву було закрито а дзвіницю розібрали.

Протягом усього радянського часу святиню використовували як колгоспне зерносховище. У 1970-х роках влада кілька разів намагалися зруйнувати церкву, хотіли зрівняти її з землею, але жителі села ставали на захист Миколаївської церкви, намагаючись уберегти пам’ятку архітектури від «брудних» рук властей. Надалі уряд прийняв рішення про перенесення пам’ятника в Київ, в стіни Музею народного побуту та архітектури в селі Пирогово. Проте місцеві жителі не дали забрати у них належачу їм церкву.

З 1979 року церква має статус старовинного пам’ятника архітектури національного значення. На сьогоднішній день в храмі частково збереглися художні стінописи. Мистецтвознавець Г. Логвін вважав цю церкву пам’яткою рівня афінського Парфенону!

Миколаївська церква відома і тим що тут мав приход Федір Омелянович Кістяківський – батько Олександра Кістяківського. Олександр Кістяківський відомий юрист і доктор права. Його діти: Ігор Кістяківський – державний і громадський діяч, правознавець. Працював в уряді Павла Скоропадського, Богдан Кістяківський – відомий юрист і академік. Його внук Юрій (Джордж) Кістяківський – приймав участь у розробці першої атомної бомби.

На території Менського району схожі трибанні храми збереглися у Синявці та Степанівці але значно менших розмірів і значно пізніші.

Кiлькiсть переглядiв: 1110