Повернутися до звичайного режиму

Від двох стендів до 18 тисяч експонатів музею

/Files/images/65_rokv/Приміщення музею 2016 рік.jpg

В березні цього року Менському краєзнавчому музею який носить ім'я свого засновника Володимира Федоровича Покотила виповнюється 65 років із дня його заснування.

За цей період від експонатів які вміщалися на декількох стендах до більше 18 тисяч на сьогоднішній день. Це один із найбільших музеїв в Чернігівській області в районному центрі.

Не дарма 19 жовтня 2011 року на сесії районної ради Менському районному краєзнавчому музею було присвоєно ім'я Володимира Федоровича Покотила. В 1954 році Володимир Федорович втілив у життя свою давню – це створення краєзнавчого музею в Мені. Його прагнення були підтримані директором школи ім. В. І. Леніна Домінікою Трохимівною Серьодкіною, яка всіляко допомагала Володимиру Покотилу в цій справі. Була виділена окрема кімната для музею в школі. Була створена схематична експозиція куди входили експонати старовини та етнографічні колекції, зібрані учителями школи К. П. Ілляшем, О. С Кмязьнікою, та Г. В. Олійником. Також в музейній кімнаті знайшлось місце експонатам які зібрали члени гуртка, який переніс у товариство « Юний краєзнавець». Члени гуртка постійно ходили в туристичні походи та збирали експонати. Про краєзнавчу роботу було написано в книзі В.Ф. Покотила та Д.Т. Серьодкіної « Юний краєзнавець».

Кількість експонатів постійно зростала. В 1959-1960 навчальному роках під музей було виділено окремий будинок. Тут розпочалась активна робота по створенню нової експозиції музею. Директор школи Д.Т. Серьодкіна надавала адміністративну та матеріальну допомогу в оновленні музею. Оформлювати новий музей Володимиру Федоровичу допомагали краєзнавці. Дмитро Калібаба, Петро Кияшко, Олексій Просужий, Олександр Кордаш, та Петро Жила.

Володимир Покотило готував ще й учнів – екскурсоводів. У новоствореному музеї було 5 кімнат. Експозиція включала близько 3 тисячі експонатів в яких краєзнавство поєднувалось із народознавством. Значення музею і краєзнавства в навчально-виховній роботі школи привернули увагу Міністерства освіти. У 1961 році на базі музею проводився республіканський семінар відповідальних працівників за краєзнавство і туризм, які позитивно оцінили роботу менських краєзнавців.

За прикладом Менських краєзнавців були обладнані краєзнавчі музеї в Стольному, Синявці, Березні, Покровському (Жовтневому), Слобідці, Киселівці, Дягові.

В 1968 році музей отримав звання народного.

З 1972 року він функціонує як державний музей.

З дня заснування В.Ф. Покотило був незмінним завідуючим, а потім директором музею.

В зв'язку з погіршенням стану здоров'я він став доглядачем музею передавши справи молодшому науковому працівнику Сироткіній Г. Ф. Крім Галини Федорівни директором музею була Ющенко Юлія Володимирівна. Сьогодні колектив музею очолює Крутий Віталій Олександрович. Під його керівництвом працюють Андрієнко І. Л, - молодший науковий працівник, Левченко А. Я. – зберігач фондів, Применко Д. І. – доглядач музею, а також Дудко Т. В. – технічний працівник музею. Силами колективу в 2015-2016 роках було зроблено реекспозицію в залах музею.

Колектив музею глибоко вивчаючи історичну спадщину, яку використовує у своїй роботі в першу чергу з учнями шкіл району. Все це робиться для розширення наукового світогляду та в цей нелегкий час проводиться робота по формуванню рис свідомого громадянина - патріота України.

Реалізацію досліджених матеріалів з історії Менщини можна побачити на сайті Менського краєзнавчого музею ім. В.Ф. Покотила. Деякі статті друкує районна газета «Наше слово», «Менщина» Матеріали музею використовують не тільки місцеві, а й обласні та загально державні ЗМІ. За останні 5 років було написано більше 40 наукових публікацій.

Як складова частина з ініціативи краєзнавця Д. Т. Калібаби в 1993 році була відкрита районна художня галерея на другому поверсі міського будинку культури.

Тут експонуються картини художників та вироби майстрів. Віднедавна в художній галереї проводяться виставки плакатів з історії України.

В цьому році планується реекспозиція в художній галереї.

Менський краєзнавчий музей був залучений до туристичного проекту «Менщина туристична». Розроблено 12 туристичних маршрутів. Екскурсії на маршрутах проводить директор музею Віталій Крутий.

Сьогодні музей працює над створенням короткометражного документального фільму про найвизначніші місця Менщини. Музей працює над створенням та проведенням історичних квестів та історичних реконструкцій, дослідженням маловідомих сторінок історії нашого краю.

Андрієнко Ігор Леонідович

Молодший науковий працівник

Менського краєзнавчого музею ім. В.Ф. Покотила.

Кiлькiсть переглядiв: 798